Jdi na obsah Jdi na menu
 


decoupage

Decoupage mně velmi baví, zdobím květináče, obrázky, vázičky, keramiku, plech, textil i svíčky. Plocha, na kterou se lepí ubrousek, musí být světlá, na tmavém podkladu ubrousek zanikne. Z ubrousku se musí sloupnout dvě spodní bílé vrstvy a pak jej lepíme buď celý nebo vystřihneme libovolnou část. Menší plochy lepím přímo lepidlem na decoupage, u větších si pomáhám nažehlováním přes pečící papír na plochu natřenou lepidlem (musí být už suché). Výrobky, u kterých hrozí poničení, ještě nastříkám lakem.

 

U techniky decoupage lze použít krakelovací metodu, která vytváří drobné prasklinky, a tím pádem jako by starobylý vzhled. Tímto způsobem lze ozdobit rámečky, celé obrázky, misky, vázičky atd. Nejdříve se natře předmět tmavší akrylovou barvou, po zaschnutí krakelovacím lakem a po dalším zaschnutí světlou barvou. Při použití štětce se vytváří pravidelné větší prasklinky, při použití molitanové houbičky je struktura prasklinek nepravidelná. Velikost prasklinek rovněž závisí na množství posledního naneseného nátěru barvy. Více barvy - větší prasklinky. Při posledním nátěru barvy se nesmíme vícekrát vracet na jedno místo, poškodily by se prasklinky, které vznikají velmi brzo po nanešení barvy.

 

Květináče, rámečky i jiné předměty lze rovněž zdobit různými pastami, např. sněhová, praskací atd.  Tyto pasty  potom můžeme přetřít libovolnou akrylovou barvou. Zkusila jsem rovněž použít lepidlo Herkules, které jsem zasypala krupicí, výsledek dobrý, ale metoda pracnější (viz obrázek a zvoneček s ptáčky).

 

Metoda decoupage se dá použít i na textil a svíčky, ale na tyto metody musíme použít speciální lepidla.

Další podobnou metodou je nalepování papírů na decoupage.  Tyto papíry mají větší formát než ubrousky a pracuje se s nimi poněkud odlišným způsobem. Aby papír změkl, potřeme jej teplou vodou. Přebytečnou vodu osušíme utěrkou nebo ručníkem. Takto připravený papír přikládáme na plochu natřenou lepidlem na decoupage a žínkou uhlazujeme do stran kvůli vyrovnání. Já tento papír používám hlavně na větší plochy, protože se u této metody netvoří bublinky a rýhy jako u klasických ubrousků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Není nikdo lepší......

(Hedvika, 3. 5. 2011 10:49)

Ne

Vy nemáte chybu,Vás musí mít rád každý,Bože co Vy paní Milenko vše umíte,chodíte vůbec spát a dokážete odpočívát.
Smekám před Vámi a přeji hodně zdraví,aby jste mohla co nejdéle svým uměním oslňovat lidé.H.

Dobrý den

(Anna017@seznam.cz , 26. 5. 2010 16:44)

Vaše technika je moc krásna,s dcerkou si ji určitě vyzkoušíme.

poklona

(Lenka V., 13. 1. 2010 14:38)

Dobrý den,také se nějakou dobu věnuji decoupage,ale tolik jsem toho ještě nevytvořila.Máte to opravdu moc pěkné.Občas budu chodit na čumindu.Měla bych jeden dotaz.Na flaškách jste použila jakýsi náter,který způsobil,že to vypadá jakoby vybroušené.Mohla by jste mi zdělit,jak jste toho docílila?Můj mejl je lenivesela@seznam.cz nebo mi můžete odpovědět na stránky mojí tvorby www.veselice.estranky.cz.Předem děkuji za váš čas a přeji pořád tak pěkné výtvory i do budoucna.S pozdravem Lenka.

pochvala

(Hela, 30. 6. 2008 18:08)

Moc se mi líbí Vaše práce. Musela jsem projít vše, nešlo jen tak "kouknout" na decoupage, která mě hlavně zajímala. Prostě nešlo se vůbec odtrhnout. Chtěla jsem se zeptat, jak jste udělala svícen z květináče. Stále mi nejde květináč upravit do požadovaného tvaru.
A máte krásnou "princeznu". Ať Vám dělá radost.
veverkaHela@seznam.cz

Úžas

(Jana vinsova5@seznam.cz, 16. 1. 2008 1:02)

Moc Vás zdravím a skláním se před Vaší šikovností, smekám, nemohla jsem se vůbec odtrhnout od Vaší tvořivostí, mějte se krásně a přeji hodně úspěchů. Jana

obdiv

(milusn@seznam.cz, 4. 11. 2007 19:29)

Žasnu nad tou krásou.Vyslovuji jen obdiv,obdiv ,obdiv.Máte jemnocit.Vše moc hezké.Ž