Jdi na obsah Jdi na menu
 


Knihy, které mne zaujaly


 

Rozhodla jsem se (pro případnou inspiraci) vložit sem postupně několik knih, které stojí za to přečíst.

 

                                                    Kristin Hannah: Slavík

mid_slavik-zjy-294841.jpg

 

Kniha americké spisovatelky Kristin Hannah se odehrává v malé francouzské vesnici Carriveau za druhé světové války.  Dvě sestry, kterým brzy zemřela matka a otec se o ně příliš nestaral, prožívají válku každá podle své povahy. Divoká Isabelle se okažitě vrhne do odboje, opatrná Vianne dělá vše pro to, aby hlavně ochránila svou malou dceru Sophii. Dokonce dá německému důstojníkovi, který je u ní ubytován, seznam místních Židů. Ovšem když její nejlepší přítelkyni Rachel odvlečou do koncentračního tábora, protože je Židovka,vydává jejího syna za svého a začne zachraňovat i ostatní židovské děti. Osud je nakonec k oběma krutý...

 

M. L. Stedmanová: Světlo mezi oceány

img.obrazky.cz.jpg

Příběh se odehrává v Austrálii  ve dvacátých letech minulého století. Mladý Tom, který prožil hrůzy první světové války začne pracovat jako strážce majáku na opuštěném ostrově. Během návštěv na pevnině se seznámí s Isabel, ta se stane později jeho ženou a bydlí s ním na ostrově. K úplnému štěstí jim chybí jen dítě. Isabel dvakrát porodí, bohužel velmi předčasně a obě děti se narodí mrtvé.

Jednou k ostrovu připluje člun, ve kterém je mrtvý muž a živá malá holčička. Isabel Toma přemluví, aby si dítě nechali a vydávali jej za vlastní. Ovšem do budoucna to má tragické následky.

 

 

 

 

Alena Mornštajnová: Hana

img_479433_main.jpg

 

Je krátce po válce a ve Valašském Meziříčí žije malá Mira se svými rodiči a dvěma sourozenci. Ve městě však vypukne epidemie tyfu ze žloutkových věněčků, kterou z celé rodiny přežije jen Mira, a to proto, že za trest věneček nedostala.

Začne se o ni starat nejbližší příbuzná, sestra její matky, Hana. Nemluvná, bělovlasá, bezzubá žena, která je ve skutečnosti jen o pár let starší než byla matka Miry. Postupně vychází najevo rodinná tragédie, kterou určitým způsobem zavinila i Hana.

Silný příběh, výborně napsaný... Už se chystám na další knihy Aleny Mornštajnové.

 

 

 

Ruta Sepetysová: Sůl moře 

sul-more.jpg

 

Druhá světová válka se chýlí ke konci. Z Pobaltských republik utíkají tisíce uprchlíků před sovětskou armádou. Jediná cesta za svobodou vede přes moře. Tři uprchlíci, Litevka Joana, Polka Emília a Němec Florian se snaží dostat na loď. Každý z nich skrývá nějaké tajemství, která postupně vycházejí najevo. Po strastiplné cestě se jim podaří dostat na loď Wilhelm Gustloff, kde se seznámí s Němcem Alfrédem.

Zasvěcení vědí, jak to s lodí Gustloff dopadlo. Torpédovala ji sovětská ponorka, loď se potopila a zahynulo na ní přibližně devět tisíc lidí, převážně civilistů a hlavně dětí.....

 

 

Virginia Ironsideová. Stárnu a užívám si

ddedd2c0e69b264543401ea336f98f22ac903b51.jpg

Ani jsem netušila. jak se s vyprávěním čerstvé anglické důchodkyně ztotožním. Marie Sharpová se rozhodně nenudí (ani já) a začne si psát deník ( na to tedy nemám čas).

Užívá si podzimu života, miluje svého vnoučka Daniela a zároveň má své starosti, problémy a obavy (opět jako já wink ).

 

Radka Třeštíková: Bábovky

chzbs7q.jpeg

V knize je dvanáct kapitol, každou vypráví jedna žena, ale všechny jejich příběhy jsou vlastně propojeny. Každá sděluje své zážitky, pocity,ať už je to milenka ženatého muže, která s ním čeká dítě, jeho manželka, která  s ním naopak nemůže otěhotnět,vytížená manažerka, která nemá čas na dceru, její dcera, které chybí její zájem, atd. Příběhy se navzájem prolínají, některé se vyřeší a skončí dobře, některé naopak...

 

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

 

635.jpg

 

 

V kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit, viděly do minulosti i do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci.

Dora Idesová se jejich umění nestačila naučit. Vystudovala etnografii a o bohyních se rozhodla napsat vědeckou studii. Při jejím sepisování se dozvídá spoustu nečekaných informací o své tetě Surmeně, která k bohyním patřila. Může za tragický osud Surmeny a jejich blízkých osud nebo lidská nenávist?

 

 

Ilona Borská: Doktorka z domu Trubačů

 

50ce81bb92dd75fa70df0000.jpg

 

Doktorka z domu Trubačů popisuje životní příběh doktorky Vlasty Kalálové-di Lotti, která
po vystudování medicíny odjela ve dvacátých letech minulého století pracovat do Íráku, kde v té době v celé zemi nebyla jediná ženská lékařka.

Seznámila se tam se svým manželem, Giorgiem di Lottim, se kterým měla děti Radbora
a Drahomíru. Bohužel onemocněla horečkou dengue, kvůli níž skončila dočasně na vozíku.  Vrátila se do Čech, kde si zařídila soukromou ordinaci. Konec války byl pro ni tragický. Prchající Němci vnikli do jejího domu, kde začali střílet. Z celé rodiny přežila jen ona...

Ve světě bylo její jméno pojmem, ale v Česku se na ni zapomínalo. Stáhla se do ústraní
a vedla osamělý život.

 

 Betty Mac Donaldová: Vejce a já

 

vejce-a-ja-24434.jpg

 

 

Tuto knihu jsem si přečetla již poněkolikáté, vždy dodá optimismus a dobrou náladu.

Kniha vypráví skutečný příběh autorky, která se přestěhovala se svým manželem Bobem do hor na severozápadě USA, kde si založili slepičí farmu. Betty, zvyklá na život v civilizaci, musela najdnou žít v místech, kde nebyla ani elektřina ani vodovod, starat se o tisíce slepic, malou dcerku a manžela, který jí rozhodně nepomáhal a jen ji podceňoval. K nejbližším sousedům je to hodně hodně hodin chůze, navíc jsou všichni zdejší lidé velmi svérázní.

Betty má však velký dar, smysl pro humor, s pomocí kterého vše zvládá a ještě o tom dovede zábavně psát.

 

Květa Legátová: Želary

 

 

img.php.jpg

 

 

V knize je několik povídek o osudech obyvatel horské vesničky Želary v období první republiky. Barvité a lyrické popisy krajiny se střídají s popisem krutosti přírody a neidealizovaných vesnických lidí. Je zde spousta svérazných postav (svérázná kořenářka Lucka Vojničová, zručná Žeňa, v mladí vysmívaná kvůli leváctví a koktání, sirotek Vratislav Lipka, všemi nenáviděný, ale milovaný jeho malou kamarádkou Helenkou, Vratislavova matka Lenka, znásilněná, neprozradivši otce svého dítěte, těžce nemocný Vilém, považovaný za otce Vratislava, nešťastný inženýr Šelda, stále vzpomínající na svou lásku Pavlínu...

Zamlženost a nejasost některých příběhů je vyřešena v poslední kapitole. Vše do sebe zapadá a propojí se v ucelený příběh.

Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla...

 

 

Ken Follett: Pilíře země

  

5155bb11e32dc6c860e158d280be721d--mmf250x250.jpg

 

Anglii 12.  století ochromil dvě desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem. V této nelehké době se snaží kinsbridgeský převor Philip vystavět gotickou katedrálu. Tímto úkolem pověří stavitele Toma, kterému se tak splní jeho životní sen. Tomovi na začátku příběhu při porodu umírá manželka, naštěstí se potkává s Elen, stranící se společnosti po nespravedlivé popravě jejího milého. Elen se sice s Tomem sblíží, ovšem mezi jejím synem Jackem a Alfredem, synem Toma propuká obrovská nenávist, umocněná tím, že Jack má pro stavitelství větší vlohy, než skutečný Tomův syn. Navíc se oba zamilují do krásné Alieny, kterou znásilnil hrabě Wiliam a připravil ji o její panství. Hraběte Wiliama chrání biskup Walleran, kariérista, člověk bez morálky,  který představuje protipól slušného, víře oddaného převora Philipa.

Přestože román Pilíře země má skoro 1000 stránek, čte se jedním dechem, do poslední chvíle román neztrácí napětí. Kromě barvitého vylíčení života ve středověké Anglii přibližuje vznik jedinečné stavby - gotické katedrály.

 

 

Manda Scottová: Boudica

 

 

228250.jpg

 

 

 

 

Tetralogie spisovatelky Mandy Scottové popisuje skutečný příběh královny keltského kmene Icenů, která na počátku našeho letopočtu vedla válku proti Římanům, kteří okupovali její vlast, Británii. Je zde rovněž ukázán svět keltských kmenů, jejich bohové, druidové, jejich stálé sepjetí ze světem zemřelých....

I. díl: Boudica - Ve znamení orla, popisuje osudy dívky Breacy, která se později stala slavnou Boudicou, Tou, která přináší vítězství. Dospívá v době invaze Římanů do Británie, setkává se s Caradocem, prvním člověkem, který se vzepřel Římanům. Dochází k prvním střetům mezi domorodými kmeny a Římany.

II. díl: Boudica - Ve znamení býka, začíná v roce 47. n. l., kdy Boudica a její bojovníci vzdorují římským legiím. Jejich nejsilnějším protivníkem je Julius Valerius, nižší velitel pomocného jízdního sboru, ve skutečnosti Bán, bratr Boudicy, kterého Římané převychovali na surového vojáka, sloužícího novému bohu a císaři.

III. díl: Boudica - Ve znamení psa se odehrává zhruba o dest let později, kdy Římané již obsadili většinu území Británie. Síle římských legií vzdoruje pouze Boudica, která proti nim vede nemilosrdnou gerilovou válku. Ale jen pokud se Boudica spojí s Bánem, ke kterému stále cítí nenávist za jeho dřívější krutost vůči domorodcům a pokud dokáže sjednotit svůj lid, má šanci proti Římanům uspět.

IV. díl: Boudica - Ve znamení orla se odehrává v roce 60 n. l. Při trestné výpravě římského správce daní je Boudica zbičována a její dcery znásilněny. Boudica stane v čele povstání, které má zpočátku úspěch. Bohužel, proti disciplinované a dobře vyzbrojené římské armádě nemá ani při početní převaze šanci...

 

 

 

 

Norah Loftsová: Královna ve stínu

 

b52862852.jpg

 

 

Historický román Královna ve stínu je strhujícím příběhem o Eleonoře Aquitánské. která zdědila po zemřelém otci území Aquitánie, proto ji toužila získat za manželku spousta tehdějším mocných mužů. Nejdříve se to povedlo francouzskému králi Ludvíku VII, který však byl po obrovským vlivem církve, které se svobodomyslná Eleonora nezamlouvala, navíc porodila dvě dcery, takže manželství bylo na popud Ludvíka rozvedeno.

 

Dalším manželem se stal budoucí král Anglie, Jindřich Plantagenet. Manželství bylo zpočátku šťastné, Eleonora mu porodila několik dětí,  z toho čtyři syny. Eleonořiným nejoblíbenějším byl druhorozený Richard, později zvaný Lví srdce, ale Jindřichův oblíbenec byl nejmladší Jan, později zvaný Jan Bezzemek.   To, že každý stranil někomu jinému, vyvolalo mezi nimi spoustu hádek, navíc Jindřich podezříval Eleonoru, že otrávila jeho milenku Rosamundu. Uvěznil ji na dlouhých 15 let do vězení ve Winchestru, odkud se dostala až po jeho smrti.

Životní příběh Eleonory je příběhem silné, nezávislé ženy, která se nedá zlomit za žádných okolností.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

TO JE NÁHODA

(Marta, 11. 7. 2017 22:43)

Mileno, první čtyři knihy, které zde uvádíš jsou mé oblíbené. Poslední dvě mám poznačené, díky.